صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اصلی 


نسخه چاپي

همکاری آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ مصرف ایمن و بهینه گازطبیعی

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، در نشست مدیران و روسای ادارات آموزش و پرورش استان در خصوص مصرف ایمن و بهینه گازطبیعی نکاتی را مطرح و خواستار همکاری مجدد این ادارات در جهت فرهنگ سازی مصرف صحیح گاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان اصفهان، سید مصطفی علوی، در رابطه با پیشگیری از حوادث گاز گرفتگی با گاز منوکسید کربن حاصل از احتراق گاز طبیعی و حوادث ناشی از نشت و انفجارگاز، بیان داشت: دستگاه های اجرایی استان بویژه آموزش و پرورش می توانند در ترویج و توسعه فرهنگ مصرف ایمن و بهینه گازطبیعی نقش بارزی ایفا نمایند.

مهندس علوی، با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 99 درصد جمعیت استان از گاز طبیعی بهره مند هستند و هم اکنون بیش از 26 هزار کیلومتر شبکه و یک میلیون و 100هزار انشعاب در سطح 107 شهر و 1060 روستای استان اجرایی شده است افزود: این حجم از شبکه و انشعاب یک پتانسیل بزرگ ازحادثه است لذا همه مشترکین و آحاد جامعه می بایست با دقت بالا و رعایت نکات ایمنی، گاز طبیعی را مصرف نمایند.

وی، اطمینان از نصب دودکش با کلاهک H در پشت بام برای بخاری های گازی و آبگرمکن های گازی با رعایت فاصله مناسب آن از کولر، کنترل راه ورود و خروج هوا، اطمینان از نصب صحیح دودکش وسایل گاز سوز و بازبودن مسیر آن، استفاده از دودکش های استاندارد (با قطر مناسب وغیرآکاردئونی(، عدم استفاده از وسایل گاز سوز پخت و پز به منظور تامین گرمایش در فضای بسته را از نکات مهم در پیشگیری از حوادث گازگرفتگی با منو کسید کربن عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، با تاکید بر اینکه هر وسيله گاز سوز بايد داراي يك دودكش استاندارد و مجزا ومجهز به كلاهك H  باشد گفت: همواره محل اتصال دودكش به وسايل گازسوز باید بازرسي و از ثبات آن اطمينان حاصل شود،مسدود شدن دودكش سبب سوخت ناقص و ايجاد گازهاي خطرناك سمی و برگشت آن به داخل فضاي منزل و منجربه گازگرفتگي و مرگ مي شود.

مهندس علوی، توضیح داد: دودكش وسايل گاز سوز نباید از شيشه پنجره عبور کند. در چنين صورتي امكان شكستن شيشه در اثر حرارت و افتادن دودكش وجود دارد،در صورتيكه دودكش از پنجره به بيرون هدايت شده، بايد داراي حداقل يك متر ارتفاع عمودي از محل خروج از پنجره داشته باشد.

وی، افزود: آبگرمكن ديواري دو تا سه برابر يك آبگرمكن زميني مصرف گاز دارد و در نتيجه اكسيژن موجود در فضاي مسكوني را به سرعت مصرف كرده باعث كمبود اكسيژن و توليد گازسمي co مي شود. بنابراين می بایست راه ورود هواي تازه باز باشد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان، اطمینان از بسته بودن شیر های گاز در هنگامی که استفاده نمی شوند، استفاده از درپوش های مناسب برای مسدود نمودن انشعابات گاز بلا استفاده، استفاده از شیلنگ استاندارد مخصوص گاز با طول حداکثر 120 سانتی متر برای اتصال وسیله گاز سوز به انشعاب گاز و بست فلزی استاندارد، استفاده از وسایل گازسوز دارای ترموکوپل، اطمینان از عدم وجود مواد اشتعال زا در مجاور شعله گازو دور بودن وسیله گاز سوز از مواد اشتعال زا مثل پرده و ... را ازمهمترین نکات در پیشگیری از حوادث آتش سوزی و انفجار عنوان کرد و گفت: بیشتر حوادثی که اتفاق افتاده در اثربی توجهی به همین نکات ساده است.

مهندس علوی، تاکید کرد، در صورت احساس بوی گاز در محل، نباید چراغ برق یا هر وسیله برقی روشن شود و فوراً می بایست شیر اصلی گاز بسته و کلید اصلی برق نیز از بیرون منزل قطع شود، بلافاصله درها و پنجره ها را باز نموده و با استفاده از پارچه و حوله خیس گاز به بیرون از محل خارج شود و با مرکزامداد و فوریت های گاز یا آتش نشانی تماس گرفته شود.

  • تاریخ درج خبر :
  • چهارشنبه ١٣ آذر ١٣٩٨ - ٠٩:١٤
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 976
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

تصاویر منتخب